WordPress na sterydach cz.2 (optymalizacja wordpressa)
W WordPress na sterydach, pisałem o ogólnych ustawieniach i konfiguracji WordPress’a, dzisiaj opiszę moim zdaniem najlepsze i najbardziej pożądane wtyczki pod kątem SEO oraz polepszenia szybkości ładowania bloga, zaczynamy.
Wtyczki do wordpressa są bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym indeksację strony oraz mogą poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Poniżej przedstawiam listę podstawowych wtyczek, które powinny być zainstalowane na każdym większym blogu. Poradnik został podzielony na dwie sekcje. W pierwszej opisuję wtyczki, które powinien zainstalować każdy kto używa WordPress’a i zależy mu na jego dobrej widoczności w wynikach wyszukiwania. Druga sekcja, to wtyczki opcjonalne, jednak bardzo przydatne i znacznie uprzyjemniające pracę z tym CMS’em. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że temat nie został wyczerpany i z pewnością nie jeden z was ma swoje ulubione wtyczki do WordPress’a. Zapraszam do dyskusji i podzielenia się swoimi wtykami 😉
Uwaga wszystkie wtyczki które będą zainstalowane należy rozpakować i wgrać do katalogu WordPress’a: http://www.twojastrona.pl/blog/wp-content/plugins/nazwa_wtyczki, a następnie należy je aktywować w panelu administracyjnym. http://www.twojastrona.pl/wp-admin
Wtyczki podstawowe (wymagane)
- Akismet – http://akismet.com/download/
Dzięki tej wtyczce praktycznie zminimalizujemy spamowe komentarze przedostające się do bloga/strony.
Po wgraniu i aktywowaniu plugina, należy wkleić w odpowiednie miejsce klucz API z WordPress.com. Klucz ten uzyskamy zakładając konto na WordPress.com, a następnie po zalogowaniu się na stronie (WordPress.com) należy przejść do edycji profilu i na samej górze strony podany jest klucz API.
- All in One SEO Pack – http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/
Jedna z najważniejszych wtyczek do WordPress’a zwiększających oraz polepszających indeksację stron w wyszukiwarkach internetowych.
Po aktywowaniu wtyczki przechodzimy do „Ustawienia/All in One SEO” i aktywujemy plugin, następnie należy ustalić odpowiedni Tytuł strony „Home Title” , opis „Home Description”, oraz słowa kluczowe „Home Keywords (comma separated)”.
Należy przyjąć następujące zasady: długość tytułu to maksymalnie 60-80 znaków, długość opisu strony to maksymalnie 200 znaków, długość słów kluczowych to maksymalnie 200 znaków.
Podstawowym aspektem widoczności stron internetowych w wynikach wyszukiwania na który zwracają uwagę roboty wyszukiwarek to odpowiedni tytuł „Home Title” strony.
Dobry tytuł jest połową sukcesu w optymalizacji strony i dzięki niemu strona może znacznie wyżej pojawiać się w wynikach wyszukiwania.
Dlatego też zalecam zmianę tytułu na taki, aby pojawiły się tam najważniejsze słowa kluczowe, na jaki blog ma się pojawiać w sieci. Należy zwrócić uwagę, aby trudniejsze frazy były na początku, a następnie łatwiejsze. Dobrze, aby tytuł strony nie przekraczał 80 znaków łącznie ze spacjami, przecinkami, kropkami itp.
Równie ważny jest dobry opis strony „Home Description”. Dobrze, aby zawierał on powtórzone najważniejsze słowa kluczowe oraz swoim tekstem zachęcał użytkownika do wejścia na naszą stronę internetową. Nie poleca się w opisie wyłącznie wymieniania po przecinku słów kluczowych.
W meta tagu „Home Keywords (comma separated)” warto dodać niszowe słowa kluczowe. Znacznik ten dla Google nie ma żadnego znaczenia, jednak inne wyszukiwarki mogą zwracać na ten znacznik uwagę i dlatego polecam go wypełnić.
To są jedyne ustawienia jakich należy dokonać we wtyczce All in One SEO. Reszta standardowo jest ustawiona w sposób optymalny i polecam zostawić je tak jak są.
- Dagon Design Sitemap Generator – http://wordpress.org/extend/plugins/sitemap-generator/
Wtyczka ta tworzy mapę strony na osobnej podstronie. Mapa taka przydatna jest zarówno dla użytkowników strony jak i robotów wyszukiwarek (zwiększa indeksowanie podstron).
Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki przechodzimy do opcji i włączamy polską wersję. Następnie przechodzimy do działu strony i tworzymy nową stronę np. o nazwie „Mapa strony”. W źródle tej strony (HTML) wklejamy następujący kod: <!– ddsitemapgen –> i zapisujemy stronę.
- Google XML Sitemaps – http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/
Plugin Google XML Sitemaps tworzy spakowaną wersję mapy strony w formacie XML na serwerze w głównym katalogu bloga. Mapa taka, może być później dodana do Google Webmaster Tools co z pewnością zwiększy indeksację strony. Dodatkowo po każdym napisaniu nowego posta, czy stworzeniu strony wtyczka automatycznie wysyła pingi do Google, Ask, Bing oraz Yahoo (trzeba włączyć opcję) oraz oczywiście tworzy/uaktualnia istniejącą mapę strony. Wtyczkę wystarczy aktywować w panelu administratora i resztę praktycznie sama robi. Należy pamiętać, aby przed stworzeniem pierwszej mapy strony nadać prawa do zapisu katalogowi nadrzędnemu, w którym znajduje się mapa strony.
- Similar Posts – http://wordpress.org/extend/plugins/similar-posts/
Wtyczka ta bardzo dobrze wpływa na linkowanie wewnętrzne bloga oraz znacznie zwiększa indeksację podstron, a także pozytywnie wpływa na pozycjonowanie tzw. długiego ogona (ang. long tail).
Po wgraniu i aktywowaniu wtyczki (2 składniki: Similar Posts oraz Post-Plugin Library) przechodzimy do jej konfiguracji: „Ustawienia/Similar Posts”. W samym panelu konfiguracyjnym wtyczki należy przejść do działu „Output” (górne menu) i tutaj mamy kilka opcji do wyboru:
„Output template: <li>{link}</li>” – to są standardowe ustawienia i polecam je tak zostawić. Jeśli jednak chcemy, aby pod wpisami pokazywały się linki do podobnych postów w formie rozszerzonej, można tą opcję zmienić na <li>{excerpt}</li>. Osobiście polecam zostawić jednak sam link, lepiej to wygląda.
„Default display if no matches: Nothing to display” – standardowo tak wygląda. Polecam zmienić tekst na inny np.: brak podobnych postów, brak podobnych wpisów itp. W praktyce na blogu z większą ilością wpisów nie będzie takiej sytuacji i zawsze będą wyświetlane podobne wpisy (automatycznie).
Teraz pozostaje przejść jeszcze poprzez górne menu to sekcji „Placement” i aktywować wtyczkę we wpisach.
„Output after post: Activate” – ustawiamy na Yes i w okienku zmieniamy tekst z Similar posts na np.: podobne wpisy, podobne posty, warto poczytać itp.
Wszystko to trzeba oczywiście zapisać, w każdej sekcji osobno.
- WP Super Cache – http://wordpress.org/extend/plugins/wp-super-cache/
Dzięki tej wtyczce blog/strona będzie się ładowała znacznie szybciej, co przy większych stronach ma duże znaczenie.
Przed instalacją wtyczki należy nadać prawa chmod 777 plikowi .htaccess w katalogu głównym bloga.
Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki przechodzimy do „Ustawienia/WP Super Cache” i tutaj ustawiamy następujące opcje:
„WP Super Cache Status – ON WP Cache and Super Cache enabled”
„Super Cache Compression – Enabled” (należy przeprowadzić próbę – nie działa na niektórych serwerach)
- WP Widget Cache – http://wordpress.org/extend/plugins/wp-widget-cache/
Wtyczka ta podobnie jak WP Super Cache przyspiesza działanie bloga. O ile WP Super Cache przechowuje w pamięci podręcznej całą stronę, o tyle WP Widget Cache tylko Widgety. Obie te wtyczki bardzo dobrze ze sobą współpracują i polecam je zainstalować jednocześnie.
Wtyczkę wgrywamy do odpowiedniego katalogu oraz aktywujemy w panelu administracyjnym.
Wtyczki dodatkowe (opcjonalne)
Poniżej opiszę kilka wtyczek, które nie mają bezpośredniego wpływu na indeksację stron oraz ich pozycje w wyszukiwarkach, jednak same w sobie znacznie ułatwiają i uprzyjemniają korzystanie z WordPress’a
- Google Analyticator – http://wordpress.org/extend/plugins/google-analyticator/
Dzięki tej wtyczce mamy bezpośredni wgląd do statystyk Google Analytics z panelu administracyjnego naszego bloga. Wtyczka sama doda odpowiedni kod śledzący do kodu naszej strony, oraz w kokpicie będzie wyświetlać aktualne statystyki oglądalności strony, pobierane z Google Analytics. Do poprawnego działania tej wtyczki potrzebne będzie konto założone w Google.
- RSS Footer – http://wordpress.org/extend/plugins/rss-footer/
Wtyczka ta przydaje się, aby chronić wpisy z bloga przed wszelkiego rodzaju złodziejami treści i autoblogami, które generowane są automatycznie z treści kanałów RSS. Plugin ten pozwala na dodanie do stopki dowolnego kodu np. adresu www naszego blog. Co prawda nie ochroni nas to przed sprytniejszymi złodziejami, ale większą część z nich nie będzie umiała sobie z tym poradzić.
Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki przechodzimy do: „Ustawienia/RSS Footer” i sekcji: „Content to put in the footer”: Dodajemy np. taki kod: Źródło wpisu: %%POSTLINK%% jest: <a href=”http://www.twojastrona.pl/blog/”>Tytuł naszego bloga</a>
To tyle w dzisiejszym wpisie jeśli chodzi o najważniejsze wtyczki do WordPress’a. Należy pamiętać także o tym, aby co jakiś czas aktualizować bloga do najnowszej wersji. Dzięki temu będziemy na bieżąco z wszelkimi uaktualnieniami oraz udogodnieniami i co najważniejsze nasz WordPress będzie bezpieczny. Niestety wcale nie tak rzadko zdarzają się przypadki włamań do blogów, dlatego warto zawsze mieć aktualną bezpieczną wersję.
Bardzo dziękuję za obie części artykułu. Okazały się dla mnie niezwykle przydatne! Wszystkie zawarte w nich porady odnośnie optymalizacji bloga pod względem SEO natychmiast wprowadziłem w życie 🙂 Dziękuję i pozdrawiam! JT
Proszę i zapraszam częściej 😉
Ja także dziękuje. Bardzo dobre artykuły. Pozdrawiam
Dzięki wielkie za tą „garść” informacji. w gąszczu tych wszystkich dodatków ciężko się połapać, zwłaszcza na początku.Fajnie by było poczytać części następne 🙂
Pozdrawiam
W śmietniku internetu skondensowana paczka przydatnych informacji jest czymś wyjątkowym. Kilka informacji naprawdę mi pomogło. Dzięki 🙂
Bardzo przydatne zestawienie, dzięki
Dziękuję serdecznie, faktycznie bardzo przydatne wtyczki, niektóre już zainstalowałem ….
Warto przeczytać! 🙂
Mam jedno pytanie, o ile nie jest za późno, zainstalowałem all in one seo, wpisałem nowy tytuł strony jak również opis ale w wyszukiwarce google nadal istnieje ten poprzedni czyli żaden plus jakiś tekst ze stopki. Po jakim czasie mogę liczyć na zmianę? Dzięki, pozdrawiam Autorów bloga.
Google musi przeindeksować stronę i nowy title (tytuł strony). To może potrwać od kilku dni, do kilku tygodni, w zależności od ilości linków przychodzących, szybkości pojawiania się nowych artykułów itp.
Ale z tego co widzę na stronie z linka, to masz nie zmieniony title, chyba, że taki ma być – Monokolor ?
Dzięki za odpowiedź, faktycznie po tygodniu wszystko wygląda tak jak powinno.
Pozdrawiam.
Przydatny wpis. Tego szukalem 🙂 Pozdrawiam!
Świetny artykuł, zaczynam testowanie wtyczek 🙂
Super poradnik. Pozdrawiamy z Londynu. Świetnie pomógł ten artykuł w pozycjonowaniu naszej strony Tygodnika Oferta z Londynu. Mega kiss!
@Małgorzata
Dawaj buziaka :*
dobre rady zawsze w cenie! dzięki:)
A ja mam takie pytanie… wspominałeś coś o wtyczce przed zlodziejami treści. Nie mówie o RSS footer 🙂
widzialem ostatnio bloga w którym zaznaczyłem treść dałem kopiuj, a po wklejeniu był okreslony przez admina bloga komunikat na zasadzie „nie mozna kopiowac treści z bloga” 😀
Znasz wtyczkę, która stworzy nam podobny efekt??? Pozdrawiam
Fajny manual!
A ja jeszcze mam problem z wstawieniem linka do opisu strony głównej. Wie ktoś może jak zrobić żeby opis strony był linkiem??
A przy nadaniu praw 777 dla .htaccess to po tym przez ftp np. wgrywamy WP Super Cache oraz WP Widget Cache to wgraniu zmieniamy nadane prawa czy dopiero po aktywowaniu oraz ustawieniu opcji wtyczek?
@Piotr, użyj wtyczki – http://wordpress.org/extend/plugins/anti-plagiarism/ Co prawda nie jest to dokładnie o czym piszesz, ale działa podobnie. Nie można kopiować treści.
@Łukasz, nie do końca rozumiem o co chodzi ?
@Derson5, po wgraniu i przed aktywowaniem.
@Piotrek, lista przydatnych wtyczek przeciwko kopiowaniu treści: http://www.online-tech-tips.com/wordpress/a-complete-list-of-anti-plagiarism-and-content-theft-fighting-wordpress-plugins/
W WP super cache po aktywowaniu wtyczki -> ustawienia -> no i w zakładce easy zaznaczyłem caching on, kliknąłem następnie na test i wszystko na zielono, przeszedłem do advanced i zmieniłem z php na use mode_rewrite(przy czym zmieniłem na chwilę chmod na 777 dla .htaccess i po zaktualizowaniu mod_rewrite rules znowu przywróciłem chmod 644). No i z opcji mam:
-Cache hits to this website for quick access.
-Don’t cache pages for known users
-Cache rebuild. Serve a supercache file to anonymous….
-mobile device support
-Clear all cache files when a post or page is published or updated
To dobry wybór czy powinienem coś wybrać jeszcze/zmienić?
Dzięki za sprawne i skuteczne „przypomnienie” instalacji bloga 🙂
w końcu ktoś wrzucił info złożone w ładną całość, usystematyzowane i łatwe w odbiorze. Czekam na więcej postó dot promowania strony, jak i gdzie wstawiać słowa kluczowe, article spinning. Będę wracał.
Aktualnie w sieci można znaleźć już setki wtyczek tego typu – i każda jest najlepsza 🙂 Tylko teraz którą wybrać? 🙂
Również mi się info przydało. Pominąłem zbędne wtyczki, ale cache jeden i drugi przyspieszyły stronkę!
Dzięki za artykuł kilka wtyczek wykorzystam.
Bardzo ciekawe informacje o wtyczkach. Część wtyczek stosuje, ale niektóre dopiero przetestuje.
DObry artykuł- Pozdrawiam Autora
Pozdro sześćset!