Zmiana w granicach oceny Core Web Vitals

Google wprowadziło zmianę oceny podstawowych parametrów Core Web Vitals, które możemy zobaczyć w Google Search Console. Zmiana jest drobna, ale może wpłynąć na część obserwowanych wyników.
Zmiana ta polega na innej metodzie domknięcia zbiorów wyników (zmiana z „<” na „<=”), które obserwujemy w Core Web Vitals. Dzięki tym wskaźnikom wiemy więcej o wrażeniach użytkowników oraz ich odczuciach po kontakcie z naszą stroną internetową. Więcej na ten temat pisaliśmy w newsie Core Web Vitals sygnałem rankingowym.
Core Web Vitals sprawdza między innymi szybkość ładowania się strony, czas do pierwszej interakcji oraz łączne przesunięcie układu. Wynikiem tego testu jest przyporządkowanie do jednej z trzech grup w zależności od osiągniętych rezultatów.
Wartości LCP podane są w sekundach, FID w milisekundach, natomiast CLS oceniane są za pomocą wartości punktowych.
Przypomnijmy, że Google dzielił wyniki testu CWV na 3 grupy:
- wynik dobry – oznaczony kolorem zielonym,
- wynik średni – oznaczony kolorem żółtym,
- wynik zły – oznaczony kolorem czerwonym.
Dotychczas progi dla poszczególnych grup wyglądały następująco:
- wynik dobry:
- LCP: < 2.5 s
- CLS: < 0.1
- FID: < 100 ms
- wynik średni:
- LCP: < 4 s
- CLS: < 0.25
- FID: < 300 ms
- wynik zły:
- LCP: > 4 s
- CLS: > 0.25
- FID: > 300 ms
Jak można zauważyć, do oceny używane są wartości < (mniejsze niż). Zmiana, która została ostatnio wprowadzona polega na tym, że zastąpiono ją wartością <= (mniejsze bądź równe).
Nowe progi dla poszczególnych grup wyglądają następująco:
- wynik dobry:
- LCP: <= 2.5 s
- CLS: <= 0.1
- FID: <= 100 ms
- wynik średni:
- LCP: <= 4 s
- CLS: <= 0.25
- FID: <= 300 ms
- wynik zły:
- LCP: > 4 s
- CLS: > 0.25
- FID: > 300 ms
Zmiana weszła w życie 17 lutego. Google informuje, że może mieć wpływ na część wyników (na lepsze) dla niektórych podstron.
Zachęcamy też do przeczytania całego artykułu poświęconego zmianom w ocenach szybkości stron: Page Experience Signals i Core Web Vitals – nowy czynnik rankingowy w wyszukiwarce Google. Opisujemy w nim, czym jest CWV oraz jak poprawić poszczególne jego składowe.