Seo Tools for Excel – ciekawa alternatywa dla aplikacji wspomagających analizę stron
Spis treści:
Na osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania składa się wiele złożonych czynników. Znaczenie dla robota wyszukiwarki mają dziesiątki, o ile nie setki zróżnicowanych elementów. Dlatego też bardzo istotnym aspektem pracy każdego pozycjonera jest systematyczna i wnikliwa analiza, zarówno stron pozycjonowanych, jak i stron konkurencji. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi (desktopowych i serwerowych), które ułatwiają to zadanie. W tym wpisie chciałbym jednak zwrócić uwagę na pewną ciekawą alternatywę, którą jest dodatek do arkusza kalkulacyjnego MS Excel, zawierający bogaty pakiet narzędzi SEO.
Opis instalacji
Dodatek SEO Tools for Excel, autorstwa Nielsa Bosmy jest w pełni darmowy i jest kompatybilny z MS Excel 2003 oraz 2007. Instalacja jest bardzo prosta i ogranicza się do wypakowania zawartości archiwum do wybranego folderu, a następnie otwarcia pliku SeoTools.xll. Następnie wystarczy już tylko zaakceptować powiadomienie o zabezpieczeniach klikając w przycisk Włącz ten dodatek tylko dla tej sesji.
Alternatywnie można również zainstalować dodatek „na stałe” – tak aby mieć do niego dostęp automatycznie, przy każdym uruchomieniu arkusza kalkulacyjnego. W tym celu otwieramy Excel’a, a następnie z głównego menu wybieramy Opcje programu Excel. Kolejno wybieramy zakładkę Dodatki oraz klikamy w przycisk Przejdź… W kolejnym oknie wybieramy Przeglądaj a następnie wskazujemy lokalizację pliku .xll. Teraz wystarczy już kliknąć OK aby zakończyć instalację.
Po instalacji w górnym menu arkusza kalkulacyjnego pojawi się dodatkowa zakładka Seo Tools, widoczna na poniższym zrzucie ekranu.
Ogólnie o możliwościach i funkcjach dodatku
Opisywany przeze mnie dodatek prezentuje całkiem spore możliwości jak na narzędzie darmowe. Posiada on narzędzia wspomagające analizę Onpage oraz Offpage, analizę treści, analizę ruchu na stronie (integracja z Google Analytics), parsowanie danych, analizę obecności w mediach społecznościowych czy też narzędzia sprawdzające dostępność domen. Pełna lista funkcji wraz z ich opisem oraz ciekawymi przykładami dostępna jest na stronie autora.
Przykłady konkretnych zastosowań
- Analiza znaczników META na stronie (funkcje HtmlTitle, HtmlMetaDescription, HtmlMetaKeywords, HtmlMetaRobots). Przy użyciu tych funkcji możemy wyświetlić zawartość podstawowych znaczników META dowolnej strony. Funkcja ta jest również idealna do szybkiej, masowej analizy stron konkurencji 😉
- Analiza znaczników H1-H3 (zawartość, ilość, długość)
- Analiza wielkości strony (całkowita wielkość strony, wielkość tekstu, wielkość kodu, stosunek wielkości kodu do tekstu).
- Analiza statusów HTTP – przydaje się do sprawdzania błędów serwera, przekierowań itd.
- Analiza tekstu na stronie – z ciekawych funkcji wymienić tutaj należy wyszukiwanie najdłuższego wspólnego ciągu znaków w dwóch tekstach (przydatne do sprawdzenia unikalności tekstu), liczenie wyrazów, a nawet mieszanie tekstów z synonimami.
- Analiza czynników „offpage” takich jak na przykład: Google Page Rank, ilość wyników wyszukiwania dla danej frazy, ilość zaindeksowanych podstron danej domeny (site), Alexa Rank i inne.
- Sprawdzanie dostępności danej domeny, jej wieku, daty wygaśnięcia, daty odnowienia, daty pierwszego wpisu w serwisie InternetArchive itd.
Powyżej wymienione przykłady stanowią jedynie niewielki wycinek możliwości dodatku Seo Tools for Excel, gdyż opisanie wszystkich zajęłoby naprawdę sporo miejsca. Osoba dobrze znająca arkusz kalkulacyjny na pewno będzie w stanie połączyć dostępne formuły, w celu wyciągnięcia jeszcze większej ilości danych z analizowanych witryn.
Podsumowanie
Zalety
- Darmowy i systematycznie uaktualniany pakiet narzędzi SEO
- Dostęp do sporej ilości danych z poziomu arkusza kalkulacyjnego
- Możliwość tworzenia zaawansowanych raportów w praktycznie dowolnej konfiguracji
Wady
- Przy wykonywaniu niektórych funkcji (np. masowe sprawdzanie PR) dodatek może się zawiesić
Faktycznie, masowe pobieranie PR lub statusu HTTP jest dość uciążliwe. W takim wypadku dzielę adresy na zestawy po kilkadziesiąt URLi. Niestety znacznie wydłuża to czas tworzenia raportu, ale mimo wszystko narzędzie jest przydatne 🙂
Bardzo fajna i przydatna zabawka.