Narzędzie do oznaczania niechcianych linków

W narzędziach dla Webmasterów pojawiła się nowa funkcja „Disavow links„ do zgłaszania niechcianych linków prowadzących do naszej strony. Funkcja ta umożliwia pozbycie się linków słabej jakości, które mogą wpłynąć negatywnie na pozycje strony w wyszukiwarce. Dzięki niej jesteśmy w stanie w pewien sposób uchronić się przed osobami chcącymi nam zaszkodzić poprzez linkowanie naszej strony. Opisana wyżej funkcja ma służyć przede wszystkim webmasterom, którzy otrzymali powiadomienie od firmy Google o wykryciu nienaturalnych linków lub obawiają się spadku pozycji strony w związku z ciągłym wprowadzaniem aktualizacji algorytmu wyszukiwania.
Zgłoszenie linków, które mają być ignorowane przez wyszukiwarkę Google wiąże się ze stworzeniem pliku zawierającego listę niechcianych linków. Jest to zwykły plik tekstowy, który zawierając regułę domain: spamdomain1.com informuje, że ignorowane mają być wszystkie linki z określonej domeny, a zawierając wyszczególnione adresy informuje o konkretnych pojedynczych linkach. W pliku można stosować komentarze. Oto przykład pliku:
# Contacted owner of spamdomain1.com on 7/1/2012 to
# ask for link removal but got no response
domain:spamdomain1.com
# Owner of spamdomain2.com removed most links, but missed these
http://www.spamdomain2.com/contentA.html
http://www.spamdomain2.com/contentB.html
http://www.spamdomain2.com/contentC.html
Po stworzeniu listy linków wchodzimy do Narzędzi dla webmasterów na podstronę: www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main. Wybieramy stronę, do której należą zgłaszane linki:
i wybieramy plik z niechcianymi linkami:
Plik maksymalnie może mieć wielkość 2MB. Dla jednej strony możemy przesłać tylko jeden taki plik. Aktualizacja pliku wiąże się z ponownym jego przesłaniem, co prowadzi do zastąpienia pliku przesłanego wcześniej. Po zgłoszeniu pliku należy odczekać nawet kilka tygodni, aż Googlebot przeindeksuje zgłoszone adresy. Przed użyciem tego narzędzia należy zadbać o ręczne usunięcie linków. Dopiero wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie ich usunąć możemy skorzystać z zaawansowanej funkcji.
Moje obawy w kwestii opisanej funkcji dotyczą tego, czy Google nie będzie karać stron, których linki zostały przesłane jako niechciane (przez co stworzy sobie ręczne zgłaszanie spamu). Dodatkowo zastanawia mnie, czy zgłaszając niechciane linki nie upewniamy pracowników Google, że strona jest pozycjonowana. Wraz ze stworzeniem tej funkcji rodzi się wiele pytań, jednak tylko jej testowanie dostarczy nam informacji i odpowie na pytanie czy funkcja jest przydatna ludziom czy wyszukiwarkom do nakładania kolejnych kar.
Foto: raycreationsindia.com
Dzisiaj (marzec 2014) trzeba zgłąszać, inaczej z filtra się nie wyjdzie… Warto do analizy linków zaprząc jakiś program – np. Link Detox (którego nie polecam, za drogi) – lub SEO Odkurzacz (tego polecam), o którym kilka słów napiosałem ostatnio – http://blog.seo-profi.pl/seo-odkurzacz-swietne-narzedzie-do-analizy-linkow-przychodzacych/