Jaki hosting wybrać pod kątem pozycjonowania/SEO?
Spis treści:
Kilka informacji o tym jak wybrać hosting do pozycjonowania/SEO.
Startując z własną stroną internetową stajemy przed niełatwymi decyzjami dotyczącymi wyboru platformy hostingowej. Pojawiają się następujące pytania:
– jaki serwer wybrać, aby wspomagał pozycjonowanie?
– jaki pakiet hostingowy wybrać?
– jakie oprogramowanie wybrać, aby wspomagało pozycjonowanie?
Wybór odpowiedniego rozwiązania na początku naszego przedsięwzięcia pomoże zaoszczędzić czas i środki w przyszłości.
Chcąc odnieść sukces w wyszukiwarkach, potrzebny jest plan dotyczący marketingu strony w internecie uwzględniający elementy techniczne, które będą mu sprzyjały. Odpowiedni wybór hostingu i oprogramowania to jeden z kluczowych elementów, które pomogą w optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek.
Nie ma jednego słusznego wyboru. Postaram się poruszyć te aspekty, które warto mieć na uwadze przy dokonywaniu wyboru patrząc przez pryzmat SEO (ang. Search Engine Optimization – Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych).
aki wybrać serwer WWW?
Najbardziej popularny i za razem darmowy serwer WWW to Apache. Można przyjąć, że ponad 50% serwerów WWW opiera się właśnie na tym rozwiązaniu.
Zalety serwera WWW Apache:
- Jego popularność, co oznacza, że większość firm oferujących hosting posiada serwery WWW Apache w swojej ofercie. Apache jest darmowy i dzięki temu jest popularny co powoduje, że łatwo uzyskać wsparcie techniczne.
- Większość znanych aplikacji web’owych jest zoptymalizowana do działania na serwerze Apache. Są to na przykład systemy WordPress, Joomla czy też oprogramowanie dla sklepów internetowych – OsCommerce. Zdecydowana większość aplikacji web’owych będzie funkcjonować bez zarzutu na Apache’u.
- Możliwość prostego i efektywnego wykonywania przekierowań 301, które są często niezbędne w procesie pozycjonowania strony.
Zastosowanie darmowego serwera WWW Apache przyniesie nam same korzyści w porównaniu do innych rozwiązań. Pomoże nam ominąć problemy z kompatybilnością aplikacji działających na serwerze.
Czy wspominałem już, że Apache jest darmowy? 😉
Jaki hosting wybrać?
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pakietu hostingowego?
Elementy, na które należy uważać decydując się na konkretny pakiet hostingowy:
- Upewnij się, że dany pakiet hostingowy pozwala na pełny dostęp do strony internetowej przez serwer FTP. Pełny dostęp oznacza to, że można wgrywać jak i ściągać potrzebne pliki oraz dowolnie je modyfikować. Najważniejsze z nich to:
- plik .htaccess, w którym między innymi można wykonać przekierowania czy też wprowadzić adresy URL przyjazne dla wyszukiwarek.
- plik robots.txt. Znajdują się w nim informacje dla robotów wyszukiwarek określające co wolno im robić, a czego nie. Pomaga to w rozwiązywaniu problemu powielonej treści (ang. duplicate content) na stronach.
- plik mapy strony dla robotów wyszukiwarek w formacie .xml.
Jak widać bezpośredni dostęp przez serwer FTP jest konieczny, jeśli naprawdę zależy nam na odpowiedniej optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych.
Jakie wybrać oprogramowanie do zastosowań e-commerce?
Systemy CMS
- W przypadku zastosowania systemu CMS (ang. Content Management System – System Zarządzania Treścią) powinien być możliwy dostęp do szablonu strony, zapewniający pełną swobodę w modyfikacji wyglądu strony jak i dodawaniu do niej nowych elementów.
- Istotna jest możliwość swobodnej edycji tytułów i meta tagów wszystkich podstron serwisu z osobna.
- Możliwość ustalenia sposobu linkowania wewnętrznego strony (np. użycie przyjaznych linków) powinna być dostępna do edycji z poziomu CMS.
Niektóre systemy CMS pozwalają jedynie na edycję samej zawartości strony nie uwzględniając wyżej wspomnianych i istotnych z punktu widzenia SEO elementów.
Sklepy internetowe
Niektóre z dostępnych aplikacji przeznaczonych dla e-biznesu nie są przystosowane do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.
Najnowsze rozwiązania tego typu często opierają się na technologii Flash oraz JavaScript. Z punktu widzenia użytkownika użycie ww technologii nie stanowi większego problemu. Niestety robotom wyszukiwarek takie rozwiązania mogą przysporzyć kłopotów lub uniemożliwić całkowicie skuteczną indeksację strony. Żeby sprawdzić czy nasze rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na pracę robotów wyszukiwarek warto sprawdzić czy wszystkie elementy strony będą działać również z wyłączoną obsługą JavaScript.
W przeglądarce Firefox obsługę JavaScript możemy wyłączyć w opcjach w zakładce „Treść” jak widać poniżej:
Przy zastosowaniu technologii takich jak JavaScript należy pamiętać, aby umożliwić robotom wyszukiwarek podążanie za linkami umieszczonymi w obrębie strony internetowej, a tym samym dodanie ich do indeksu wyszukiwarki.
Mam nadzieję, że ten artykuł przyda się tym którzy planują swój biznes w internecie. Powodzenia 🙂
Apache jest darmowy?
Gdzie znajdę, dobry,darmowy serwer tego typu.
Potrzebuję pod artykuły.
Ja znów hostuje kilka swoich stron na itcore.com.pl
Jest wszystko co potrzeba, ftp, php, mysql, cron, biblioteki graficzne. Do tego wysyłają mi na życzenie raporty SEO (słowa kluczowe, ilość odwiedzin etc). Jest możliwośc zamówienia sobie chmury etc etc. Najtańszy pakiet już za 49zł rocznie, polecam
Ciekawy artykul. Niestety bez optymalizacji strony pod katem SEO, ciezko zaistniec w sieci.